Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

Ettevalmistustööd parketi lakkimiseks

Valmistage ruum põranda töötluseks, viies ruumist välja mööbli, põrandakatted jt. võimalikud tööd segavad esemed. Eemaldage põrandaliistud. Täitke võimalikud praod põrandamaterjalis kasutades spetsiaalset parketi pahtlit ning eemaldage vana lakikiht ja mustus, lihvides põrandat lihvimismasinaga kasutusjuhendit järgides.
Lihvimistolmu sissehingamise vältimiseks kasutage näomaski. Pärast lihvimist eemaldage tolm hoolikalt põrandalt, radiaatoritelt, aknalaudatelt jt. kohtadest kuhu lihvimistolm võib koguneda, sest lakitavale põrandale sattuv tolm muudab parketipinna krobeliseks. Tolmu eemaldamiseks on soovitav kasutada tolmuimejat, niisket lappi ja harja.

Kruntimine enne parketi lakkimist

Sobiliku laki leidmiseks lugege hoolikalt tootekirjeldusi, selgitamaks kuidas soovitud lakid reageerivad teie parketi puiduliigiga.

Uus ja ka varem lakitud parkett on soovitav enne pinnalakkimist ühes kihis kruntida. Soovides põrandale anda erilist värvitooni, võib enne kruntimist põrandat töödelda vahendiga Pinotex Interior, mida kaetakse soovitavalt veepõhiste lakkidega.

Õlised ja vaigused puiduliigid (nt. tiik) on soovitav koheselt pärast lihvimist kruntida. Kruntimine tõstab pinnalaki vastupidavust kulumisele ja kodukemikaalide toimele ning vähendab pinnalaki kulu.

Lahustipõhised lakid nõuavad vastavalt tootekirjeldusele lahustipõhist krunti, veepõhine lakk veepõhist krunti.
Jälgige et põrandamaterjal oleks enne lakkima asumist kuiv, niiskussisaldusega alla 15%.

Parketi lakkimine

Enne lakkimist valmistage ette toode, esmalt hoolikalt segades ning seejärel lastes umbes 15 minutit seista, et segamisest tekkinud võimalikud õhumullid kaoksid ning laki temperatuur ühtlustuks ruumi temperatuuriga. Valage lakk taarast korraga välja väikeste kogustena ja kandke pinnale pikkade ühtlaste tõmmetega lakipintsli, -rulli või spaatli abil. Püüdke vältida loikude teket, nende mõjul võib puidutoon jääda ebaühtlane. Lakkige kogu põrand ühekorraga, laskmata lakil vahepeal kuivada. Jälgige, et ei tekiks lakikihtide ülekatet ja laske pinnal korralikult kuivada. Põrandale ei ole soovitav astuda enne kui lakk on kuivanud.

Lakkimisel on soovitav kasutada kaitseprille ja -kindaid. Pärast kruntimist lihvige põrandat kergelt peene liivapaberiga (tera suurus 120-150), vältimaks puidu võimalikust kerkimisest tekitatud krobelist pinda.

Pealislakk kandke pinnale 2-3 kihis, sarnaselt kruntlakiga. Nakke parandamiseks ja ühtlasema lõpptulemuse saavutamiseks lihvige põrandat kergelt ja puhastage tolm enne järgmise lakikihi pinnale kandmist.

Lakkimise ajal tuulutage ruumi, kuid püüdke vältida tuuletõmmet ning otsest päikesekiirgust lakitavale põrandale, sest see võib põhjustada ebakvaliteetse lakikihi teket. Soovituslik lakitava põranda temperatuur on vahemikus 15...25°C ja suhteline niiskus 5-15%, õhutemperatuur 20±2°C ja suhteline niiskus 50%.

Üldiselt saavutavad põrandalakid oma tugevuse ühe nädala pärast peale pinnale kandmist. Seega kergemad mööbliesemed võib põrandale paigutada vähemalt 24 tunni möödudes lakkimisest, põrandakatete paigaldamisega, raske mööbli ja raske kasutuskoormuse rakendamisega on soovitav viivitada vähemalt üks nädal peale lakkimist.

Hooldamine peale parketi lakkimist

Ekspluatatsiooni käigus määrdunud pinna puhastamiseks kasutage puhast vett, samuti neutraalseid või nõrgalt leeliselisi (pH<8) puhastusvahendeid. Puhastusvahendi kasutamise järgselt loputage pind hoolikalt puhta veega, sest kauemaks pinnale jääv leeliseline aine võib lakitud pinda matistada. Kõrgem pesuvee temperatuur kiirendab pinna puhastamist. Töövahendina kasutada pehmet harja või käsna. Vältida kõrge leelisusega puhastusvahendite kasutamist.

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive