Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

Kui puu nagu puu ära tüütab

Naturaalne puu on ikka ilus. Kui aga ainult puu nagu puu terves majas ja kogu aeg, aastaid, silma all on, avastate ühel päeval, et tahaks vaheldust. Värvi!!!

Sadolini Värvikeskuse kujundaja Eve-Lii Sandre kommentaar:
„Eesti inimesed armastavad looduslikke materjale ning paljudes kodudes ongi viimistlusmaterjalina kasutatud lakitud männipuitu. Okaspuidu omadus on aja jooksul tumeneda ning kollastuda. Sellele ei osata aga tähelepanu pöörata ning mõne aasta pärast ongi kenast heledast puidust saanud tume. Eriti hästi tuleb see esile väiksemates ruumides ning on üsna rõhuv, kui puit ümbritseb nii seinas, laes kui põrandal.
Puidust viimistlusmaterjalina ei pea kindlasti loobuma. Kuid puitu võib ka toonida. Uue, lakkimata puidu jaoks on parim valik peitsida vesialuselise dekoratiivse puiduviimistlusvahendiga (nn vesipeits) Pinotex Interior. Sellel on suur toonivalik ning seda
on lihtne peale kanda ka pintsliga (tööstuslikud piiritusepeitsid eelistavad värvipüstoliga peale kandmist, kuna kuivavad nii ruttu, et pinnale kipuvad pintslijäljed jääma). Kindlasti võib Pinotex Interiori kasutada ka vanal puidul, kuid see eeldab laki eemaldamist ning mõnele võib see tunduda liiga suur ettevõtmine (kuigi tulemus on seda kindlasti väärt).
Pinotex Interiori saab kasutada nii seintel, lagedel, põrandal kui ka mööblil. Oluline on see pärast üle lakkida õige vesialuselise lakiga, mis kaitseb määrdumise eest ning võimaldab pinda ka puhastada. Seinte ja lagede puhul näiteks Celco Aqua 10.
Kuid saab ka lihtsamalt. Selles ruumis värskendasime seinad, kaldlae ning uksed, sama Celco Aqua 10ga, kuid toonisime seda, et vähendada kollaka puidu mõju.
Seintele valisime sinakashalli ning kamina taha punaka tooni, mis kenasti harmoneerus sooja müüri punase tellisega. Sinakashall tooni valisime ruumis oleva sinise kattega vanaegses diivani pärast ning on ka muidu hea neutraalne toon igal ajal. Punane aga tasakaalustab ning lisab vürtsi.
Toonitud laki puhul on oht, et see võib liiga katev jääda, mistõttu lisasime siin vaid pool vajaminevast toonimispastast, et tulemus loomulikum oleks ning puit ikka alt kenasti paistma jääks. Seda on hea teada, sest tumedamaks/katvamaks saab pinda alati teha. Kui toonivalikust sobivat ei leia, siis Sadolini Värvikeskuse kaupluse müügikonsultandid aitavad rahuldava tooni saada lisades sinna õigeid pastasid ning soovi korral salvestataks teie nimeline toon ka arvutisse, et puudujäägi korral oleks seda lihtne juurde toonida.
Tooni valimisega peab hoolas olema, kuna poolläbipaistvat laki puhul nii lihtne teist tooni enam peale kanda ei ole. Alumine toon hakkab alt kumama ning tulemus võib midagi ootamatut olla.
Tihti ei mäleta inimene enam, kas vana laki puhul on tegemist veisaluselise või vanasti laialt levinud lahustipõhise lakiga. Õnneks sobib vesialuseline toode mõlemale pinnale, see ei lõhna eriti ja kuivab kiiresti. Kindlasti tasub arvestada sellega, et lõpliku tugevuse saavutavad tooted kuu aja jooksul, mistõttu ei ole mõistlik neile väga suurt koormust anda (näiteks märja lapiga tugevalt nühkida)."


VAJA LÄHEB:
*Toonitav Pinotexi seina- ja laelakk Celco Aqua 10 (1l katab 8-10m2, olenevalt tulemusest on vaja lakkida 1-2 korda)
*Lakk Celco Aqua 70 (läikiv) või põrandalakk (uste lakkimiseks mõlemad variandid).
*Puhastusvahend Lavatio (lahjendada 1:20, puhastamisel kasutada švammi ja kummikindaid) Võtsin puidu eest ära, kuna Lavatioga saab ka muid pindu puhastada

TÖÖRIISTAD:
*Liivapaber
*Kummikindad
*Švamm
*Maalriteip (Tesa õhuke, sile ja tugevalt pinna külge kinnituv, eriti oluline laki puhul, mis tavalise maalriteibi alla kipub valguma)
*Sünteetilised pintslid (laiem pintsel pindadelt tolmu eemaldamiseks, siis üks laua laiune ja veel üks peenem liistude jms jaoks; NB! Iga pintsel tuleks enne esimest kasutamist sooja veega läbi pesta!)
*Pintsli pikendusvars laelaudade lakkimiseks
*Niiske lapp (pritsmete eemaldamiseks)
*Redel
*Kattekile mööblile ja põrandale


TEE NII:
*Lase mõnes Sadolini Värvikeskuse poes toonida lakk sobivat värvi.
*Kata mööbel ja põrand kaitsekilega.
*Puhasta seinad ja lagi tolmust kas tolmuimeja või hästi laia pintsliga, suurem mustus vee ja švammiga, vajadusel kasuta spetsiaalset puhastusainet (see tuleb hiljem veega emmaldada).
*Kata lakitava pinna piirid maalriteibiga (spetsiaalne teip Tesalt), samuti uste hinged, käepidemed, lukud, lambipesad jne.
*Kanna lakk pintsliga piki laudist pinnale, vajadusel korda tegevust. NB! Jälgi purgil olevaid laki kuivamisaegu!
*Laki uksed. Koormuskindluse mõttes tasuks kasutada läikivat Celco Aqua 70
(70 on läikeaste, mida suurem number, seda läikivam ja tugevam pind). Või põrandalakki, mis on läikeastmega 20. Kui teha toonitud lakiga ning pole soovi seda teha läikivat, võib alguses teha toonitud mati lakiga ning üle võõbata põrandalakiga.

Allikas: Meie Kodu, Värvikeskus

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive