Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

Maalritarvete valik peaaegu nagu raketiteadus

Purk pruuni põrandavärvi, teine sinist seina jaoks, potsik kohutavalt haisvat lakki, üks suvaline karvuajav pintsel, maha kantud kruvikeerajajäänus segamiseks, virn vanu ajalehti, auklikud kindad - veel mõni aeg tagasi täiesti piisav varustus, et värvida, lakkida, õlitada, liimida ja elamine oligi nagu uus. Täna on aga kodule uue ilme andmiseks vahendite valik peaaegu raketiteadus: iga värvi, laki ja muu olluse jaoks on eri pintsel, rull, prits või püstol. Siiski: lähemal vaatlusel selgub, et maalritöö abivahendite klassifikatsioonis valitsevad sõltumata tootjast üsna kindlad reeglid. Ka on vähegi kvaliteetsel pintslil (ka rullil, püstolil jne) peal silt, millal just seda vahendit kasutada.

Värvimisvahendite piiblitõed
*Kirvereegel on: naturaalsete karvadega pintsel lahustipõhistele, sünteetiline pintsel vesialuselistele värvidele-lakkidele. Sama kehtib ka värvirullide puhul. Väiksema pinna korral ei ole katastroof kui kirvereeglit täpselt ei järgi (näiteks seina rulli ja lateksiga värvides nurkades pisiparandusi tehes). Pikemalt töötades hakkab aga vesi naturaalse karvaga pintsli kuju muutma: see kipub koolduma, karvad võivad salkudesse kokku kleepuda vms. Kui nüüd vesialuselise värviga mööblit värvida ja naturaalset pintslit kasutada, siis tõenäoliselt ideaalselt siledat pinda ei saa.
*Suur osa tootjaid (näiteks Color Expert kindlasti) on jaganud pintslid ja rullid nelja kategooriasse kasutatavate värvitüüpide järgi. Värvid ja lakid, mille järgi pintsleid lahterdatakse:
-vee baasil lakid, läikivad veepõhised värvid
-puidukaitsevahendid, õlid, glasuurid jne
-lahustipõhised värvid ja lakid
-dispersioonvärvid (teiste nimedega vesidispersioonvärv, vesiemulsioonvärv, lateksvärv)
*Karv aetakse sõna otseses mõttes lõhki! Naturaalsel karva ots on juba algselt mitmeharuline. Kunstharjas aga aetakse otsast lõhki tehases - kui ei usu, vaadake luubiga! Samuti ei ole pintsil kõik karvad ühepikkused. Kõik see ikka parema tulemuse nimel - sirge servaga pintsliga ei saa värvi korralikult hajutada.
*Sünteetiline pintsel on reeglina odavam kui naturaalse karvaga pintsel.
*Iga pintsel ja rull tuleks enne esimest kasutamist sooja veega läbi pesta!
*Värvimise ajal hoia pintslit võimalikult risti seinaga.
*Naga pintslite küljes on mõeldud selleks, et pintsel püsiks värvimise vahepeal purgi serva küljes, mitte ei upuks värvi sisse ära.

Pintslid
*Radiaatoripintsel.
Vahend n.ö. nurga tagant värvimiseks ehk selle vars (üldjuhul pikk) on kõver.
*Rootsipunase värvi pintsel. Pehme nagu samet ja hästi tihe. Mõeldud punamuldvärviga värvimiseks - värv ise on vedel, aga hea tulemuse saamiseks on väga oluline, et pintseldada saaks hästi puidu ligidalt (tegemist on alati kareda lauaga), nii pääseb värv puidu pooridesse. Tänu oma tihedusele hoiab pintsel hästi ja palju värvi sees (säästab pintslit ennast, sest ei pea liialt edasi-tagasi nühkima - kare pind kulutab pintslit ülihästi, olgugi, et antud juhul on sünteetilist pintslit ekstra töödeldud nühkimisele vastu pidama). Pintsli vars on nurga all, nii saab ka kõrgemalt paremini värvida. Lisaks saab pintslile veel ka pikendusvarre taha panna.
*Suur akvarellipintsel.
Näeb justnimelt selline välja, sobib näiteks vanade väärtuslike aknaraamide värvimiseks, sestap kasutavad seda tüüpi pintsleid ka restaureerijad. Kallis, sest naturaalne karv on käsitsi koonusekujuliseks pügatud. Karva kinnitus varre külge on tugevdatud nööriga, vars ise puust - korralik tippklassi pintsel.
*Ilma varreta lakipintsel.
Varre asemel on plastist käepide (käepidemes on auk, kuhu vajadusel siiski ka varre saab kinnitada), pintsel on mõeldud põhiliselt põrandate lakkimiseks, aga seda saab väga edukalt kasutada ka efektvärvide hajutamisel.
*Ümmargune või telliskivikujuline naturaalsete harjastega massiivne pintsel. Kirjade järgi on mõlemad mõeldud lubivärvile, spetsialistid hindavad siiski rohkem ümmargust varianti - pinnale jääb vähem triipe.
*Lehvik? Lehvikujuline pintsel on mõeldud dekoratiivvärvide jaoks, hea trikitamisriist.
*Pintsel ratastel.
Vahetatava pinnaga (nagu liivapaber lihvklotsil) kandiline asjandus, ametliku nimega trimmer, millega saab sirge lae puhul täpselt õige ja ühtlase laiusega triipu seina ülaossa tõmmata (rattad jooksevad mööda lage, värgendusel on millimeetriskaala servas, värvitava triibu laiust saab timmida kuni 5 cm laiuseks) - väga käepärane viis maalriteibi kasutamise asemel. Jõnksulise lae ja seina ühinemisjoone puhul on targem siiski vanade liistude juurde jääda ehk teipi kasutada - nii saab ebatasasused visuaalselt paremini ära petta.

Rullid

*Valge, sinise diagonaaltriibuga. Sünteetika, kuigi katsudes tundub sametine. Sobib veepõhistele lakkidele, sellega lakitud pind (ka põrand) jääb hästi sile.
*Õige veluur. Katsudes samaoodi sametine kui eelmine, aga naturaalne. Mõeldud lahusti baasil lakkidele.
*Suure rulli poeg. Hästi väike, aga pikema karvaga kui samamoodi veluurist isa, soovitatakse kasutada epoksiid- ja muude paksude viskoossete värvide puhul. Ei aja karvu. Sobib hästi ka magnetvärvide jaoks (värvi hulgas on metalliosakesed, hiljem saab sellisele pinnale näiteks nn külmkapimagneteid panna), ei tõmba rullides värvi üles.
*Musta triibuga valge rull. Sünteetiline karv on keskmise pikkusega, rull on mõeldud vesipõhisele lateksvärvile. Raiskab vähe värvi (ei võta seda ülearu sisse). Näiteks fassaade värvides läheb vaja just hästi pika karvaga rulli, et värvi jätkuks rullis struktuurse pinna kõige sügavamatesse kohtadesse ikka ka.
*Pakend unustati eemaldada? Rull, millel sinine kile (täpselt nagu haiglasuss!) ümber. Kortsuline ka veel. Ettevaatust: ärge kakkuge kilet maha, see ongi rulli osa! Mõeldud efektvärvimiseks, pind jääb hiljem nagu oleks kortsus teksariie seina naelutatud.

Vanast uus

*Seep. Tavaline 72% majapidamisseep (otsida võib seda näiteks turult) jämeda riiviga riivida (kõlbab harilik köögiriiv) ja tunde järgi paras seebilahus teha. Lahus sobib vana mööbli puhastamiseks - võib näiteks selguda, et lakkida-peitsid-värvida pole vajagi.
*Kaabitsad. Kaabitsaid vana värvi eemaldamiseks on poes erineva laiusega (enamasti 25-65 mm), hinnad alates 45 kroonist. Osa kaabitsaid on vahetatavate teradega, neid saab varuosadena juurde osta (enamasti on pakis 10 tera). Eraldi on olemas ka kitsas aknakaabits. Müügil on ka pika varre otsas kombinatsioon kaabitsast ja terasharjast
*Lihvklotsid. Käepärasemad on liigendiga varre otsas ja vahetatava liivapaberiga
*Terasvill. Erineva jämedusega:
-eriti peen ehk Nr 0000 on mõeldud mööblile vaha kandmiseks ja hiljem pinna poleerimiseks, õrna puitpinna, metalli ja klaasi puhastamiseks jne.
-keskmiselt kare ehk Nr 0 on mõeldud vana vaha, mustuse ja veeplekkide eemaldamiseks mööblilt enne uuesti viimistlemist, sobib ka väga määrdunud metallpinna puhastamiseks
-kare ehk Nr 2 sobib laki ja värvi eemaldamiseks puitpinnalt ning ka pinna lihvimiseks.

Muud vidinad
*Otse ookeanist. Poes vaatad - oleks nagu riiuliga eksinud, pole ju vannitoakaup? Kuigi välja näeb nagu pesukäsn. Ongi naturaalne ookeanis elav käsn, antud juhul ülisuur variant dekoratiivvärvimisel mustri tegemiseks. Siinkohal võib küll soovitada eksperimenteerimist koduste vahenditega: võtke või saunast päris pesukäsn või mõni muu huvitava pinnaga vidin ja katsetage julgesti!
*Tükk vannitoamatist. (enamikele inimestele tundub pigem porimatile sarnanevat) Tegelikult ei ole, asi on ikka spetsiaalselt dekoratiivvärvimiseks valmistatud. Kodust vannitoamatti ärge parem lõikuge: asjatundjad on proovinud, aga niiviisi head tulemust ei saa - päris mati karvad on täpselt ühepikkused (mis ei ole hea) ninga liiga peenikesed ja kõvad (mis ka ei ole tulemusele hea).
*Kummist mustrirullid. Nendega saab näiteks struktuurvärviga kaetud pinnale konkreetset mustrit teha. Pehmesse struktuurvärvi võib paigutada ka erinevaid dekoratiivseid elemente: värvilisi klaasikilde, teokarpe, kohviube jms. Kusjuures niiskust mitte kannatavad elemendid tuleks katta lakikihiga, et kindlustada nende pikem püsimine seinas.

Masinad
Värvimiseks, pinna vanast värvist puhastamiseks, tapeedi eemldamiseks vms on olemas kõikvõimalikud masinad. Mis on suhteliselt kallid. Kui arvestada, et remonti teete kodus ilmselt ikka aastate takka, on targem selline tööriist rentida. Renditeenust pakub näiteks Sadolini Värvikeskus.
*Värvib ümber nurga! Hammerite'i värvipritsiga (Metalmaster) saab metallist aiavarbu ja -poste, väravaid, vihmaveetorusid, aiamööblid vms üleni värvida ühet poolt ehk siis metall tõmbab värvi ka n.ö. nurga taha. Trikk on üsna lihtne: pritsi küljest ühendatakse üks juhe metalleseme külge ja tekkiv elektrostaatiline jõud tõmbab pritsitava värvi ümber kogu eseme (sobib ainult galvaniseerimata metalli jaoks). Värvi- ja ajakulu on niimoodi värvides minimaalne (pintsliga peate aiale lähenema eraldi mõlemalt poolt ja tavalise pritsiga värvite kindlasti ära ka poole naabri murust...).
*Värv maha infrapunakiirgusega. Tavalise kuumaõhupuhuri või mõne vastava kemikaaliga saab vana värvi eemaldada kihtide kaupa alustates pealmisest ehk viimasest. Infrapunakiirgusel töötav Speedheater hakkab aga värvi lahti võtma puidu pinnast alates ehk siis n.ö. kõige alt, sestap sobib hästi näiteks vanade põrandate vms puhastamiseks (katsetusel 16m2 põrandat puhtaks 2 tunniga-värvist puhastamise kiirus sõltub Speedheateri suurusest, konkreetse arvutuse aluseks on väiksem ja aeglasem Speedheater). Speedheaterit tuleb järk-järgult edasi tõsta ja lahtilöönud värv kraabitsaga maha lükata.
*Kaelkirjaklihvija (ehitajate kõnepruuk). Liigendvarrega ümara peaga lihvmasin, millega saab ühendada tavalise tolmuimeja ning kogu lihvimistolm on kindlalt kotti püütud.
*Värvipritsid. Tasub teada, et on olemas värvipritsid, mis sobivad ka peenpahtli pealekandmiseks ning eraldi võimsad kruvipumbad, millega kantakse peale pahtlit, segusid ning fassaaditooteid ning mõni kruvipump segab segu ise ka enne pealekandmist valmis. Kõrgsurvepritsid on mõeldud ehitusvärvide ja segude jaoks, madalsurvepritsid (nn värvipüstolid) aga on sobilikud näiteks mööbli ja muu säärase jaoks, kus on vaja perfektsemat pinda saavutada.
*Tapeediauruti. Vaja on aurutit, voolu ja vett ning endal jääb üle tapeet vaid seinalt maha tõmmata (nagu eespool öeldud, vinüültapeedi puhul on enne aurutit mõistlik piikrulli kasutada). Tõhus igasuguste tapeediliimide korral, ka nõukogudeaegsed kliistrid vms annavad alla. Kui keegi on tapeedi aga näiteks kontaktliimiga seina pannud, siis on tõenäoliselt ka auruti üsna võimetu.
*Arvuti ja printer. Vajalikud šabloonide tegemiseks, kui kavatsete seinale (põrandale, lakke, mööblile jne) motiive-mustreid maalida. Värvifirmad pakuvad küll ka juba valmisšabloone, aga internetist leiab kindlasti veel sadu erinevaid variante. Suurendage muster või motiiv arvutis teile sobiva suuruseni ja printige välja. (Kas siin ei võiks kirjutada, et šabloonid ning seejärel kirjeldada nende erinevaid saamisviise? Samahästi saab šablooni teha vaba käe, sirkli ja joonlauaga, tapeedist jne.

X x x

Mägrakarvast pintsel võeti kasutusele juba 14. sajandil
Kõige kallim pintsel, mis Värvikeskusest leida, on naturaalsetest mägrakarvadest hästi ilus, pehme ja lai ning maksab ligi 2000 krooni. Resturaatorite kinnitusel on tegu ülimalt vastupidava ja kvaliteetse käsitsi tehtud pintsliga, mis võimaldab pinda väga tihedalt ja ühtlaselt katta. Mägrakarvast pintsleid on läbi aegade kasutatud erinevate objektide tippviimistlusel - alates paatidest ja lõpetades klaasimaaliga. Tänu oma pehmusele saab selle pintsliga värvi pinnal hästi hajutada, mingeid nn pintslijooni ei jää.
Klaasi maalimise traditsioon sai alguse umbes 10 sajandit tagasi, esimesed säilinud näited pärinevad IX sajandist Saksamaalt. Klaasimaali tehnikaid on aegade jooksul olnud erinevaid. Kuni 14. sajandini kasutati jäikade harjastegaga pintsleid ning tulemus oli üsna jämedakoeline. Siis aga tuli keegi kavalpea mõttele hakata klaasimaali pintsleid valmistama mägrakarvadest. Selline pintsel ongi tavapäraselt üsna lai (tänapäeval isegi kuni 5'') ning seda kasutatakse mõne muu pintsliga klaasile kantud värvil pintslijoonte hajutamiseks või märga värvi tupsutades nn täpitatud efekti saavutamiseks. Mägrakarvapintsel on jäänud klaasimaalijate töövahendiks tänaseni, kuigi paljude tehnikate juures kasutatakse ka tavalisemaid ehk seaharjastest pintsleid (enamik tänapäevasei naturaalseid pintsleid ongi just seaharjastest, harjaste värv - on musti ja heledaid, sõltub looma värvist, kelle seljast karv pärit). Loomulikult võib pintslit kasutada ka mõne muu värvitud pinna viimistlemisel, aga siis kipub ilmselt pintsli hinna ja maalritöö tulemuse suhe pisut paigast ära minema.

Allikas: Kodukiri, Sadolini Värvikeskus

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive