Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

Rahuliku kodu kontrastid

Meie ristkülikukujulise elutoa seinad on juba mõnda aega olnud pruunides-beežides toonides. Need on küll õdusad toonid, kuid ehk saaks mingite värvidega toale värskust lisada. Mida soovitate?

Nõu annab Sadolini Värvikeskuse kujundaja-toonikonsultant Eve-Lii Sandre.

„Kui tahate muudatusi, siis on tõesti kõige lihtsaim tee värvimine. Pruun ja beež on eestlaste kodudes kõige kasutatavamad toonid. Neis värvides on eri sügavusi ja varjundeid, mis mõjuvad kõik isemoodi. Milline on teie toa pruun või beež, seda ei oska pilti nägemata arvata.
Mida nende kõrvale sobitada, sõltub suuresti värvist endast. Eri karva pruunid ja nende varjundid aitavad igaüks oma meeleolu luua. Näiteks võivad sügavpruunid mõjuda dramaatiliselt, samas võib mõni pruun mõjuda interjööris lõbusalt karamelliselt või šikilt kakaopruunina.
Kui teie toal on näiteks juba matt pruun sein, saab ruumi elavdada sobiva metalliläikelise seinavärviga. Kõrvutage tumepruuni kulla või pronksikarva tooniga ja te näete, kui sümpaatne on see kooslus. Värviotsuseid tehes tasub julge olla, mängige kindlasti värvimänge!
Eestlased on värve valides üsna arglikud. Toale efektset tumedat seina soovides eelistavad ostjad viimasel hetkel tumedale ikka lahjemat, sest kardetakse, et sein saab liiga sünge. Nõksuke heledama kasuks otsustades tehakse enamasti viga, sest kui kaks seina, mille pinda katavad sarnased värvid, saavad nurkapidi kokku, ei pruugi ostetud värvi efektsus eristuda. Pigem võib jääda mulje, et seinale langeb vari. Valige alati soovitust jõulisem toon. Kui taotlete efekti, siis võimendage üle!
Näiteks soovite tuppa kahte tooni, kasutades pruuni ja beeži. Võib tunduda loogiline, et värvida tuleks tumedaks mõlemad otsaseinad. Seesugune lahendus on õigustatud juhul, kui ruum on liiga pikk. Üldjuhul tekitab selline värvilahendus aga segaduse. Võib tekkida küsimus- milline seintest selle efekti nüüd peaks andma? Kena tulemuse saab siis, kui pilgupüüdjaks valitud toonid kantakse kõrvuti seintele nii, et need ühes nurgas kokku saavad. See teeb elutoa mööbli ja näiteks ka kodukino paigutamise tunduvalt lihtsamaks. Levinuim on siiski ühe seina värvimine kontrastse tooniga.
Paljud kardavad tumedaid värve kasutada, sest usutakse nende kahandavat mõju. See väide, et tume teeb väiksemaks, on küll õige, aga ei ole päris täpne! Kahandavalt võivad mõjuda pigem soojad värvid, mis toovad pinnad optiliselt lähemale. Sellise trikiga saavad hakkama punane, ergas roheline, kollane ja oranž. Tumehall, sügav pruun, lillad-sinised toonid mõjuvad eenduvalt või sügavust juurde andvalt. Värvides seina tumedaks või kui teete süngema lae, mis on hästi kõrgel, saate toale anda uue dimensiooni. Kui ikka pole julgust, siis meenutage öist taevasina. On see teie meelest käegakatsutavas kõrguses?

VÄRVIMÄNGUD AKSESSUAARIDEGA
Kui teil ei ole tahtmist toa värvigammat muuta, siis saate ruumi elavdada ka struktuurvärvidega. Reljeefne pind rikastab isegi ühe ja sama tooni eri varjundeid. Krobeline pind annab valguse muutudes põnevaid varjundeid, mis olles kõrvuti sileda seinaga pakub huvitava kontrasti. Olemasolevat jõulist värvigammat võib alati rikastada huvitavate tekstiilide ning aksessuaaridega. Võimendage meeldivat seinavärvi sellega, et asetate selle ette sobivas toonis eseme: kui taust on tume, siis selle ette sobiks hele mööbliese. Selline lahendus annab silmatorkava efekti.
Või kui teie sein on neutraalset tooni - tumepruun, tumehall või oliiviroheline- siis paigutage naabrusesse erksaid täiendusi, aksessuaare. Nende värvidega sobiksid punased, oranžid toonid, olgu selle värvikandjaks siis vaas, seinapilt, diivanipadjad või küünlad.
Sobitada võib ka nii, et viite kokku tumeda seina ja esemed, kuid huvitavam on see interjöör, kus on kasutatud vastandvärve. Sügavale pruunile värvikaid kaaslasi otsides mõelge käsitööna valmistatud šokolaadikommidele ning nende kaunistustele. Muidu magusana mõjuvad värvitoonid (helesinine, roosa, roheline) mõjuvad rahuliku ja klassikalisena, kui neid viia kokku tumepruuni või beezhiga.
Kes soovib julget ja sooja värvilahendust, võiks kombineerida tumepruuni oranžiga. Ettevaatust - nende värvide koosmõju on jõuline! Kindlasti ei tule toale kasuks, kui värvite ühe seina pruuniks ning kõik teised oranžiks. Nii see hästi ei toimi. Parema tulemuse saate, kui taustaks on pruun sein, selle ees oranžide patjadega diivan. Värvides seina oranžiks, sobiks selle kõrvale tumepruun diivan.

VALLATUD VÄRVITRIIBUD
Kui tumepruun sein tahab värskendamist, siis on kõige lihtsam võte see, kui maalite seinale triipe. Värvikauplustesse on müügile saabunud Tesa kvaliteetne õhuke maalriteip, mis teeb selle täppistöö lihtsaks. Värv ei valgu enam ääre alla, enam pole muret triipude servade ebaaühtluse pärast.
Kui aluspind on matt, siis võiksid jumet anda eri laiusega või peened samal kaugusel asuvad triibud, kas eri tooni või varjunditega või kõrvutate tuhmimaid metalliläikega.
Tuppa värvi valides pidage meeles ka seda, et poolmatid värvid ei võta mustust nii hästi külge kui täismatid analoogid. See tuleb kasuks just heledate toonide puhul. Ka pestavad matid värvid siiski määrduvad kahjuks kiiresti. Läikiva värvi kasuks otsustades teadke, et siledat seina võõbates võivad töövahendi jäljed värvi kuivades ilmsiks tulla, seda just tumedate või erksate toonide puhul, siinkohal peaks eelistama täismatti värvi.
Tumedamalt värvipinnalt ei torka ka sõrmejäljed nii hästi silma kui heledalt. Kui olete pruunist sootuks tüdinud, soovitan lahutada meelt silmatorkavamate värvilahendustega. Kombineerige värviringilt vastandeid:oranži ja sinise, lilla ja kollase, punase ja rohelise jne. Sellisel juhul pidage meeles - valitud vastandid ei tohiks olla võrdse intensiivsusega. Kui punane on valitud hästi erk, siis võiks naabriks või täienduseks olla pigem mahe oliiviroheline või hallikasroheline.

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive