Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

Sein põnevaks!

Lase vaid fantaasial lennata ja sein saab sellise näo, millist ei ole üheski teises kodus!

Marmoreering
Ehitusmees Ken Tarmas on veidi krobelist marmorefekti teinud vanu kokkusegatud pahtlijääke üsna suvaliste liigutustega kellu abil seina kandes, aga saavutanud seda ka hõlpsamalt - ettenähtud vahendi ehk Sadolini Maxi Pro Light peenpahtliga, millele pärast 12-tunnist kuivamist kantud peale soovitud toonis peits. "Siis tuleks lasta peitsil tund-poolteist kuivada ja lihvida kõrgemaid kohti, mille alt väljakumav pahtel annabki seinale soovitud laigulise efekti. Värvi kinnistamiseks tuleks hiljem sein katta kas vesilaki või metlase läike andva lasuurvärviga Metallic Silk ."
Ideaalselt siledat marmoreeringut meenutava efektvärvimise eeldusena nimetab Sadolini Värvikeskuse spetsialist Heiki Tuisk siledat aluspinda ja värvi isikupärast pealekandmist. "Pinna ettevalmistus tähendab korralikku pahteldamist ja peene liivapaberiga (180-200) lihvimist. Värv peale kanda kas ühtlaselt või paiguti ning kas siis ühe-, kahe- või kolmekihilisena. Alumine kiht võib olla näiteks pruun, siis valge ja peal jälle pruun. On juba maitseasi, kui palju alumist kihti paistma jääb - see näitab meistri ainulaadset käekirja."Seejärel poleerida sellesama pahtlilabidaga kerge nurga all läikima. Sadolini effektvärvi Marmor toonivalikus on peamiselt heledamad toonid, aga neid saab toonida Sadolini Värvikeskuse kaupluses ka tavalise värvikaardi järgi. "Tumedamat saab meie uue naturaalse lubimarmorvärviga Chalix Decor Finitura, millega on lihtne töötada, tulemus on eriti efektne ning värvivalikus on ka erksaid toone: musta ja näiteks kirgast punast," ütleb Tuisk.
"Klassikalisemas intrerjööris on eriti palju võimalusi lasuurvärvi kasutamisel," ütleb Sadolini Värvikeskuse kujundaja Eve-Lii Sandre. "Tavaline lateksvärv koos sellesse segatud lisaainega EFFEKT annab poolläbipaistva pinna, mida on võimalik erinevate töövahenditega (švamm, kangas, dekoratiivrullid) dekoreerida. Eriti efektse pinna lasuurvärviga saab, kui selle alla tekitada struktuur. Selleks sobib hästi Sadolini struktuurvärv Sando M, mis tänu sellele, et on mõeldud fassaadile saab kasutada ka niisketes ruumides. Sellega on lihtne töötada ning tulemus on iga töövahendiga erinev.

Mustrid
Efekti saavutamise variante on veelgi, isegi puidumustri jäljendaja ehk aaderdaja. Sadolini Värvikeskuse Peterburi tee kaupluses on üna hea valik šabloone, templeid, efektrulle. Kummist Sadolini efektrulliga saab kerge vaevaga teha seinale vanaaegseid tapeedimustreid. Ka on meil olemas valik kataloogist tellitavaid eksklusiivseid Storch bordüürišabloone, mida tavalistest ehituspoodidest ei leia ning suure mustrivalikuga iseliimuvaid Brico tooted, mida on väga lihtne kinnitada dekoreeritavale pinnale." Bricol on ka nurgamotiive, detaile ning ka suuri kujundeid. Soodsamas Color Creativ kollektsioonis on 10 erinevat motiivi ning neid on samuti lihtne kasutada tänu märkesüsteemile, mis aitab mustrit paigutada nii, et vahe jääks alati ühesugune.
Pitsefekti tehti vanasti seinale vanade pitskardinate abil, tänapäeval soovitab ehitusmeister Priit Tarmas kasutada ehituspoodideski müüdavat vakstust pitsi, et mitte riskida šablooni pinnast värvi läbiimbumisega.
"Kõigepealt oleks mõistlik teha pitsile kerge puidust raam - siis on seda lihtne seinas edasi tõsta. Jälgima peab seda, et liitekohad lõppeksid loogiliselt, nii et mustri üks fragment ei jookseks teisele sisse. Seinale kinnitame paberteibiga ja siis rulliga üle. Teine viis seda efekti väheke kulunumal ilmel saavutada on mitte kasutada raami ja teha pits värviga kokku. Siis rullida see šablooniriba kokku ja seinal lahti kerida. Sellel juhul ei pea enam paberteipi kasutamagi, sest värv ise nakkub seina külge. Kui see pitsvakstu hiljem ära pesta või lasta lihtsalt kuivada, saab sellega teinekordki pitsefekti teha," õpetab Tarmas.
Üks lihtne viis muuta ruum dekoratiivsemaks ja hubasemaks on kasutada seintes triipe või muid lihtsalt teostatvaid geomeetrilisi mustreid mis joonistamisoskust ei nõua. Sellega saab hakkama igaüks. Tuleb vaid kasutada õigeid töövahendeid. Eriti sileda pinna saab Tesa spetsiaalse maalriteibiga, mis kinnitub seinapinnale nii hästi, et värv ei pääse teibi alla ja servad ei jää narmendama. Ka on võimalik erikujulise kujundeid, nt ringe vms ääristada spetsiaalse painutatava maalriteibiga.

Vallatult hullumeelne sein
Sadolini Värvikeskusest pärit pehmete templitega on seinale tehtud südame- ja ankrumotiivid, mummud on tupsutatud läbi isetehtud šablooni. Kummist tallaga puidusüükammiga on tehtud ka antiikmööbli restaureerimisel kasutatavat vana aaderdamisvõtet: alumisele tumedamale seinavärvile on rulliga kantud Sadolini värvi Metallic Silk, mis siis märjalt läbi "kammitud".

"Kodujuust" seinas
Sadolini Värvikeskusest on müügil veel üks uus ning huvitavat pinda tekitav dekoratiivvärv Alpha Style. Selle eripäraks on värvi sees olevad suuremad värvitükikesed, mis toonimisel jäävad valgeks. See on selline paksem värv, mis oma olemuselt meenutab tänu tükikestele kodujuustu. Värv kantakse seinale pintsliga vaba käe liigutustega. Pärast mõningast kuivamist võib pinna pehme plastikust labidaga üle siluda - siis lähevad valged värvimullikesed lõhki ning muudavad pinna elavamaks. Kuid see pole tingimata vajalik. Pinna võib jätta ka üle silumata, siis on tulemus lihtsalt pisut tumedam ning rahulikum. Huvitava tulemuse saab kui sama võtet kasutada ka nt samas seinas laiemate triipude või värvipaneelina. Toonivalikus on 60 erinevat tooni, sh neutraalsemaid ja naturaalsemaid kui ka kirkamaid punast, musta, oranzhi jne.

Samet ja kangaeffekt
Sametise pinna saab kasutades Sadolini dekoratiivvärvi Velvet. Velvetil on olemas spetsiaalne kruntvärv Velvet Base. Kui tavaliselt on nii, et kruntvärvi kantakse seinale 1x ja pinnavärvi 2x, siis Velvetiga on lugu vastupidine, kuna kattevärv on õhuke ja paistab kergelt läbi. Pinnavärviga on võimalik saavutada erinevaid efekte: kanda see peale pintsliga vaba käega (tulemuseks on pisut laiguline pind), või rulliga ning seejärel spetsiaalharjaga triibustik sisse teha. Kangakiu mustri saavutamiseks tuleb kanda Velvet krunditud pinnale rulliga ning teha sisse spetsiaalharjaga pikitriibustik. Seejärel lasta pind ära kuivada ning kanda uuesti värv pinnale rulliga ning muster teha pinnale põiki suunaga. Toonikaardil on palju naturaalseid ja mahedaid värvitoone. Sadolini Värvikeskuse kauplustes saab toonida lisaks erksaid toone (punast, musta, türkiissinist jne) Matti seinapinda on hea elavdada kas metallikvärvide või läikivate seinavärvidega teostatud ornamentide või triipudega.

 

Nõuandeid šabloonvärvimiseks
* Mõõda pind ning paiguta sellele muster, bordüüri tarvis kasuta kindlasti loodi/joonlaua/mõõdulindi abi.
* Tee proovivärvimine näiteks papile.
* Veendu, et aluspind oleks kuiv ja puhas tolmust ning rasvast.
* Kinnita šabloon vajadusel maalriteibi abil dekoreeritavale pinnale.
* Kasuta värvimiseks väiksemat švammi.
* Kanna värv pinnale tupsutades õhukese kihina, et see šablooni servade alla ei valguks ega laiali läheks. Kuna õhuke värvikiht kuivab ruttu, saad selle vajadusel kohe teise kihiga katta.
* Eelnevalt dekoreeritud pind peab olema kuiv, enne kui selle servale šabloon asetada, et mustrit jätkata. Puhasta šablooni aeg-ajalt, et mustri servad tuleksid korrektsed.
* Kui töö valmis, pese šablooni ettevaatlikult, sest kortsumine halvendab selle edaspidist kasutamist.

Allikas: Tehnika Maailma "Kodu ja Ehitus" lisa

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive