Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

Kui räägime värvitoonist, siis on esmatähtsad kolm parameetrit.
- Värvitoon näitab värvuse põhiolemust, nt punane, oranž, violetne.
- Küllastus iseloomustab selle tooni intensiivsust-kontrastsust .
- Heledus näitab kui hele või tume on antud värvitoon.

Need kolm parameetrit, VÄRVITOON, KÜLLASTUS, HELEDUS, moodustavad ACC süsteemi põhialused. ACC süsteem on rahvusvaheliselt aktsepteeritud kui üks täpsemaid ja lihtsalt mõistetavamaid värvikodeerimissüsteeme.

Süsteemi saab vaadelda silindri kolmemõõtmelises mudeli abil, milles värvitoonid paiknevad vastavalt nendele kolmele parameetrile.


VÄRVITOON

Värvitoon on omadus, mis annab värvusele tema koha spektris: punane, oranž, kollane, roheline, sinine, indigo, violett, nagu vikerkaares. Kuna värvitoonid vähehaaval segunevad, nt tumesinine läbi indigo ja violetse läheb sujuvalt üle punaseks, kujutab värvitooni kõige paremini katkematu värvispektriga värviring.

Ring on jagatud 24 sektoriks, mis on tähistatud tähestiku tähega A-Z. Iga sektor on omakorda jagatud 10 väiksemaks sektoriks ning tähistatakse numbritega 0-9. See võimaldab valida 240 erineva tooni vahel.


KÜLLASTUS

Küllastus iseloomustab selle tooni intensiivsust-kontrastsust.

Mida intensiivsem on värvitoon seda suurem on küllastus. Mida vähem on värv küllastunud, seda tuhmim - hallim näeb ta välja. Tuhmid värvitoonid asuvad silindri keskel, küllastunud toonid aga silindri servas. Küllastuse astet määratakse kaugusega silindri teljest kuni selle servani ja väljendatakse numbriskaalal 00-99.


HELEDUS

Kõik värvid varieeruvad heledast tumedani. Selle muutuse määr ongi ACC süsteemi kolmas parameeter. Heledad toonid paiknevad silindri ülaosas. Heledusaste sõltub sellest, kui kaugel asub värvitoon teljest (00-99). Väikseima heledusastmega 00 on musta värvi kood, suurima heledusastmega valge värvi kood on 99.
KODEERIMINE

Vastavalt oma kohale süsteemis määratakse igale toonile kood, mis kajastab kõigepealt värvitooni, seejärel küllastust ja lõpuks heledust.

Näiteks G8.40.60 tähendab, et värv asub rohelise sektoris (G8), on keskmise küllastusega (40) ja küllalt suure heledusega (60).

Näiteks A0.10.80 on hele toon punases sektoris A0, väikse küllastusega (10) ja suure heledusega (80).

D6.30.20 on tume värvitoon oranžis sektoris D6, keskmise küllastusega (30) ja väikse heledusega (20).

Näiteks Y0.30.30 on keskmise heledusega (30) ja suurima võimaliku küllastusega toon violetses sektoris Y0.


HALLID TOONID

Silindri keskteljel asuvaid halle toone, millel puudub küllastus, ei ole võimalik samamoodi kodeerida. Sellest tulenevalt on kasutusele võetud tähekombinatsioon ON.

Absoluutselt hallil puudub küllastus, küllastusaste on 00 ja neid tähistatakse ON. Näiteks ON.00.50.

Osad hallikad toonid omavad mingit toonivarjundit. Neid tähistatakse toonisektori tähega pluss täht N. Küllastusaste on nendel tavaliselt väga väike, tavaliselt 01 või 02. GN.01.80 on roheka varjundiga hall.

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive