Eesti keeles | Lietuvos | Latviešu | По русски | In english

Saada sõbrale

Kalkulaator

Prindi

Vähenda

Suurenda

NCS - loomulik värvisüsteem

NCS on täielikult üles ehitatud inimese loomulikule värvitajule. Seetõttu ongi NCS lihtne, loogiline ja loomulik süsteem, mis võimaldab arusaadavalt kirjeldada värve. Värvide keele mõistmiseks on oluline tunda NCS-i põhialuseid.


PÕHIVÄRVID

Inimene tajub kuut puhast värvi. Need on nn. põhitoonid: valge, must, kollane, punane, sinine ja roheline, mida tähistatakse järgmiste tähtedega:

Kollane - Y Punane - R Sinine - B Roheline - G Valge - W Must - S

Võib vaielda, et valge ja must polegi üldse värvid. Tegelikult on need akromaatilised värvid ning need erinevad teistest, kromaatilistest värvidest. Kõik värvitoonid sarnanevad suuremal või vähemal määral mõne põhitooniga. NCS-i värvikoodid näitavad, milline on antud värvi suhe kuue põhitooniga.


VÄRVIKEHA

Põhitoonide vahelisi suhteid illustreerib värvikeha. Igal värvil on selles mudelis oma kindel koht. Kuna kromaatilised värvid on lisaks üksteisele suhtes ka musta ja valgega, on mudel kolmemõõtmeline.
Et kolmemõõtmelist mudelit tasapinnal paremini kujutada, on värvikehast tehtud kaks projektsiooni - värviring ja värvikolmnurk.VÄRVIRING NING VÄRVUS

Värviringi vaadeldes kujutage ette, et näete värvikeha pealtvaates.
Värviringi äärtel leiate neli põhitooni (kollane, punane, sinine ja roheline), mis jaotavad ringi neljandikeks.

Iga neljandik on jaotatud 100 astmeks. Võtame kvadrandi Y-R. Y-i kohal on puhas 100%-line kollane, R-i suunas liikudes suureneb aga punasus. Värvis, mille paiknevus on Y70R, domineerib punane 70%-ga kollase üle. Järelikult on kollasuse aste 30%.

Sellise tähtedest ja numbritest koosneva koodiga (n. Y70R) tähistatakse värvust.


VÄRVIKOLMNURK NING VARJUNDID

Värvikolmnurka kasutatakse värvi varjundi kirjeldamiseks, mis näitab värvi suhet valge ja mustaga ning kromaatilisuse astet.

Värvikolmnurk kujutab endast värvimudeli vertikaalset osa. C-ga tähistatud nurgas asub puhta kromaatilisusega värvus (n. Y70R), milles ei sisaldu ei musta ega valget. Nurk W tähistab puhast valget ning nurk S puhast musta.

Nurkade vahele jäävad 100-ks osaks jaotatud skaalad.
Värvi varjundi kirjeldamiseks piisab musta sisalduse ja
kromaatilisuse näitamisest. N. 2030 tähendab, et tegemist on värviga, mille musta sisaldus on 20% ning kromaatilisus 30%.
Kokku on see 50%, seega tähistab ülejäänud 50% valge sisaldust.

Ühendades värvust ja varjundit tähistavad numbrid, saadakse NCS-i värvikood (n. 2030-Y70R). Nii selgubki, et esmapilgul suvalistest tähtedest ja numbritest koosnevad NCS-i värvikoodid on tegelikult värvide kirjeldamiseks kasutatav keel.

NCS-i kasutatakse ka TINTORAMA toonimissüsteemis Sadolini värvide toonimiseks.

© 2009, Värvikeskuste Grupp OÜ

Hoiatus: ekraani ja printeri värvitoonid võivad erineda reaalsetest toonidest.

ADM Interactive